Центр східноєвропейських наукових студій

«Нариси історії села Нижні Гаї на Дрогобиччині» – колективна монографія про історію краю

У ДДПУ відбулася презентація книги «Нариси історії села Нижні Гаї на Дрогобиччині», авторами якої виступила ціла плеяда науковців-істориків: Леонід Тимошенко, Ігор Смуток, Даніель Кшиштоф Новак, Юрій Стецик, Микола Галів, Микола Стефанський, Володимир Ханас, Василь Ільницький, Уляна Галів.

У монографії на основі архівних матеріалів, пресових видань, а також історичних напрацювань досліджено історію села Нижні Гаї від найдавніших часів до сьогодення.

Презентацію розпочали з хвилини мовчання за загиблими Героями, відтак до усіх присутніх із закликом берегти свою історію, мову та культуру як найцінніше надбання нації звернувся отець Іван Паньків.

Вступне слово виголосив проректор з наукової роботи професор Микола Пантюк, який підкреслив значимість дослідження історії села Нижні Гаї дрогобицькими істориками у контексті історії нашого краю. Микола Пантюк зазначив, що сьогодні в час війни дуже важливо писати історію сіл, оскільки чимало населених пунктів через воєнні дії руйнуються вщент.

За словами модератора заходу кандидата філологічних наук, доцента Ігоря Розлуцького,  книга про історію села Нижні Гаї доволі наукоємна, адже у ній досліджено історію села від найдавніших часів і до сьогодення. Кожен розділ може претендувати на окрему монографію. Авторами розкрито такі аспекти, як:  найдавніший період історії села, функціонування парафіяльного храму, шкільництво, діяльність читальні «Просвіти», село у роки Першої світової війни та ЗУНР, український національно-визвольний рух, новітні Герої та визначні вихідці із села. Книга доповнена фотосвітлинами Ігоря Фецяка.

Фундатором виходу книги та головним ініціатором її написання виступив Михайло Кравець, Василь Кравець, уродженець села, підприємець. Також до друку книги долучилась низка жертводавців.